www.kinto.com
”крањнська –усский  арта сайта   

Ќѕ‘ в —ћ»

    
контактные телефоны
044 246-7350
044 246-7434  ѕодписка на новости:¬торой пошел?

 омментарии ≈лены ¬асильченко, руководител€ проектов Ђ »Ќ“ќї, в статье о новом законопроекте, который предусматривает запуск в экспериментальном режиме об€зательного накопительного уровн€ пенсионной системы со следующего года. √азета Ђ”р€довий курТЇрї, 18 июл€ 2013 г.

ƒругий п≥шов?

” накопичувальн≥й систем≥ державного пенс≥йного страхуванн€ з 1 с≥чн€ 2014 року може початис€ експеримент.

Ќаприк≥нц≥ червн€ пТ€ть депутат≥в фракц≥њ ”ƒј– на чол≥ ≥з заступником голови  ом≥тету з питань соц≥альноњ пол≥тики та прац≥ ѕавлом –озенком зареЇстрували законопроект є2418а. ¬≥н передбачаЇ в≥драхуванн€ страхових внеск≥в до накопичувальноњ системи загальнообовТ€зкового державного пенс≥йного страхуванн€ ≥ перех≥д на другий р≥вень пенс≥йноњ системи з 2014-го до к≥нц€ 2015 року. ЌагадаЇмо, що перех≥д до накопичувальноњ системи можна було реал≥зовувати ще з 2004 року, коли запрацювало законодавство про недержавн≥ пенс≥йн≥ фонди (Ќѕ‘) та про загальнообовТ€зкове державне пенс≥йне страхуванн€. јле запровадженн€ другого р≥вн€ в≥дклали через деф≥цит бюджету ѕенс≥йного фонду ”крањни. ¬ той же час, дос€гти його збалансованост≥ у майбутньому без запуску накопичувального р≥вн€ пенс≥йноњ системи неможливо. ƒо реч≥, на цей р≥к бюджет ѕ‘” затверджений ур€дом з деф≥цитом майже в 22 м≥ль€рди гривень (зростанн€ на 42%).

ѕо€ва законопроекту є2418а Ї позитивним сигналом дл€ ринку, а внесенн€ питанн€ запровадженн€ накопичувального фонду (Ќ‘) в ѕрограму економ≥чних реформ на 2014 р≥к п≥двищуЇ в≥рог≥дн≥сть його реал≥зац≥њ. ≤ хоча у законодавч≥й ≥н≥ц≥атив≥ опозиц≥€ спрацювала Ђна випередженн€ї стосовно в≥дпов≥дного документа  абм≥ну, законопроект є2418а можна вважати документом б≥льш пол≥тичним, н≥ж економ≥чним. ¬≥н п≥дготовлений довол≥ швидко ≥ м≥стить б≥льше виграшних пол≥тичних тверджень, н≥ж реального вдосконаленн€ закр≥пленоњ законом модел≥ Ќ‘.

ƒуже пов≥льн≥ кроки

Ќав≥що потр≥бно впровадженн€ другого р≥вн€? ЂЋюди зможуть стежити за тим, ск≥льки грошей у них накопичилос€ ≥, в≥дпов≥дно, €ка буде у них пенс≥€. ј економ≥ка отримаЇ ресурс у вигл€д≥ Ђдовгихї грошей. Ќаприклад, ѕольща, у €коњ другий р≥вень дуже сильно розвинений, Ї Їдиною крањною в ™вроп≥, €ка п≥д час недавньоњ кризи не ув≥йшла у рецес≥юї, Ч по€снюЇ керуючий директор компан≥њ з управл≥нн€ активами ( ”ј) Ђƒрагон ≈сет ћенеджментї јндр≥й «олотух≥н.

¬ 2012 роц≥ активи пенс≥йних фонд≥в ѕольщ≥ становили 33,2% њњ ¬¬ѕ, або близько 65 м≥ль€рд≥в Ївро. « цих кошт≥в 34,9 % розм≥щено в акц≥њ на б≥ржовому ринку та 56 % Ч в обл≥гац≥њ. «авд€ки на€вност≥ такого потужного внутр≥шнього ≥нституц≥йного ≥нвестора, €к пенс≥йн≥ фонди, фондовий ринок ѕольщ≥ на сьогодн≥ Ї одним з найрозвинен≥ших у св≥т≥. ƒл€ пор≥вн€нн€, варт≥сть актив≥в в≥тчизн€них Ќѕ‘, €к≥ перебувають у компан≥й з управл≥нн€ активами, станом на 1 кв≥тн€ цього року м≥зерна. ¬она знизилас€ у пор≥вн€нн≥ з аналог≥чним показником минулого року на 11,8% Ч до 683 м≥льйон≥в гривень.

Ђ‘ункц≥онуванн€ другого р≥вн€ пенс≥йноњ системи стане поштовхом до актив≥зац≥њ вс≥Їњ накопичувальноњ системи, тобто ≥ добров≥льноњ њњ складовоњ Ч третього р≥вн€ (Ќѕ‘. Ч Ђ” ї), €кий останн≥м часом розвиваЇтьс€ досить пов≥льно. ј це справить позитивний вплив на економ≥ку та фондовий ринок крањни, оск≥льки кошти саме накопичувальноњ пенс≥йноњ системи, на в≥дм≥ну в≥д внеск≥в до сол≥дарноњ системи, призначен≥ дл€ довгострокового ≥нвестуванн€ї, Ч п≥дкреслюЇ кер≥вник проект≥в  ”ј Ђ ≤Ќ“ќї ќлена ¬асильченко.

«апровадити накопичувальну систему державного пенс≥йного страхуванн€ законопроект є2418а пропонуЇ у спрощеному експериментальному режим≥ упродовж двох рок≥в Ч з 1 с≥чн€ 2014 по 31 грудн€ 2015-го. ѕерерахунки до нењ зд≥йснюватимутьс€ лише з Їдиного соц≥ального внеску (™—¬) прац≥вник≥в, молодших за 26 рок≥в (станом на 2014 р≥к), ≥ лише у розм≥р≥ 2% в≥д фонду њхньоњ зароб≥тноњ плати (доходу). ѕри цьому функц≥њ адм≥н≥струванн€ пенс≥йних накопичень учасник≥в накопичувального фонду буде надано адм≥н≥стратору недержавного пенс≥йного фонду, €кий переможе на в≥дкритому конкурс≥. « 1 с≥чн€ 2016 року до накопичувальноњ системи перераховуватимутьс€ кошти з ™—¬ прац≥вник≥в, €к≥ на той час не дос€гли 35-р≥чного в≥ку, ≥ буде в повному обс€з≥ запущено механ≥зми, передбачен≥ «аконом ”крањни Ђѕро загальнообовТ€зкове державне пенс≥йне страхуванн€ї (в≥драхуванн€ 7% в≥д њхнього доходу).

ƒокумент пропонуЇ почати з молод≥, не випускати грош≥ за кордон (моратор≥й на ≥ноземне ≥нвестуванн€ ≥ спр€муванн€ њх в р≥дну економ≥ку), спр€муванн€ кошт≥в на приватизац≥ю (а в д≥йсност≥ на викуп нел≥кв≥д≥в у ‘ƒћ” або викуп з подальшим перепродажем приватним мажоритарi€м).

Ђƒискус≥йним моментом цього законопроекту Ї використанн€ до 20% актив≥в Ќ‘ на придбанн€ обТЇкт≥в приватизац≥њ. —умн≥вно, що план приватизац≥њ маЇ виконуватис€ за рахунок пенс≥йних кошт≥в громад€н, при цьому не зрозум≥ло, €кий економ≥чний ефект маЇ оч≥куватис€ в≥д зм≥ни власника цих пакет≥в акц≥й. якщо ними не м≥г ефективно управл€ти ‘ƒћ”, чи зможе це робити Ќ‘, наск≥льки при цьому в майбутньому може зм≥нитис€ ринкова варт≥сть придбаних акц≥й Ч можливо, зменшитись пор≥вн€но ≥з ц≥ною њх викупу у ‘ƒћ” тощої, Ч вважають в ”крањнськ≥й асоц≥ац≥њ ≥нвестиц≥йного б≥знесу.

—тавка на молодь

Ђќхопленн€ пенс≥йним страхуванн€м обмеженоњ к≥лькост≥ застрахованих ос≥б означатиме ≥ невелик≥ розм≥ри внеск≥в. јдже у в≥ц≥ до 26 рок≥в багато молодих людей ще навчаютьс€, хтось ЂшукаЇ себеї ≥ не працюЇ, а отже, вони не будуть учасниками ц≥Їњ системи. «розум≥ло, що на невеликих обс€гах кошт≥в та к≥лькост≥ учасник≥в в≥дпрацьовувати нову систему та вносити необх≥дн≥ корективи також буде прост≥ше. ћабуть, задовольнить такий п≥дх≥д ≥ тих фах≥вц≥в, €к≥ побоювалис€, що велик≥ обс€ги страхових внеск≥в 2-го р≥вн€ в≥тчизн€ний фондовий ринок буде не здатний одразу Ђпереваритиї, Ч зазначаЇ ќ.¬асильченко.

ћожливо, в≥кове обмеженн€ (до 26 рок≥в) введено в експеримент≥ дл€ того, щоб в≥драхуванн€ в другий р≥вень не дуже сильно зменшили надходженн€ в основний бюджет (перший р≥вень сол≥дарний) ѕ‘”. —еред ≥нших по€снень Ч Ђмолодь до 26 рок≥в найб≥льш прийн€тна до будь-€ких новац≥й, в тому числ≥ щодо формуванн€ своЇњ майбутньоњ пенс≥њї. ¬т≥м, неоф≥ц≥йна верс≥€ св≥дчить на користь суто електорального п≥дходу. ќсновний електорат опозиц≥њ Ч це молодь до 26 рок≥в (приблизно 2,5 м≥льйона ос≥б), а пер≥од такоњ експериментальноњ сплати лише один р≥к Ч передвиборчий. “обто можна буде казати, що дл€ цього електорату реально зроблено Ч в≥дкрит≥ рахунки ≥ перерахован≥ кошти (не п≥дкреслюючи, що внески 2% в≥д зарплати ц≥Їњ категор≥њ становитимуть просто коп≥йки).

Ђ≤деологи законопроекту ставили за мету, з одного боку, прискоренн€ практичного запровадженн€ другого р≥вн€ пенс≥йноњ системи всупереч р≥зним теоретичним Ђпобоюванн€мї, а з ≥ншого Ч запуск системи у перш≥ два роки в Ђм≥н≥-формат≥ї. ÷е зводить до м≥н≥муму суми кошт≥в, €к≥ недоотримаЇ сол≥дарна пенс≥йна система, та водночас даЇ змогу знизити ризики в≥д запуску новоњ системи ≥ оперативно усувати проблеми залежно в≥д њх виникненн€ї, Ч вважаЇ ќ. ¬асильченко. “акий експериментальний режим, на њњ думку, дасть змогу за два роки повн≥стю п≥дготуватис€ до повноц≥нноњ роботи 2-го р≥вн€ з охопленн€м ус≥х застрахованих ос≥б у в≥ц≥ до 35 рок≥в.

 ќћѕ≈“≈Ќ“Ќќ

“ет€на Ў≈¬ ”Ќ,
директор Ќац≥ональноњ
асоц≥ац≥њ недержавних пенс≥йних
фонд≥в ”крањни ≥ адм≥н≥стратор≥в Ќѕ‘:

Ч «аконопроект м≥стить низку питань, €к≥ необх≥дно вир≥шити до його прийн€тт€. “ак, коло ос≥б, €к≥ пропонуЇтьс€ залучити до експерименту, Ї дуже обмеженим.  ≥льк≥сть ос≥б, €к≥ на момент запуску експерименту не дос€гли 26-р≥чного в≥ку, Ї дуже незначною у пор≥вн€нн≥ з ≥ншими в≥ковими категор≥€ми ос≥б. ƒо того ж ос≥б цього в≥ку, €к≥ мають пост≥йний оф≥ц≥йний дох≥д, ще значно менше.  р≥м цього, розм≥р доходу ц≥Їњ в≥ковоњ категор≥њ Ї набагато меншим, н≥ж в ≥нших категор≥€х. ј враховуючи те, що законопроектом встановлено розм≥р в≥драхувань до накопичувальноњ системи на р≥вн≥ 2% в≥д суми зароб≥тноњ плати (доходу) цих ос≥б, результати експерименту будуть узагал≥ непоказов≥ щодо ефективност≥ роботи системи.

«агальний механ≥зм д≥€льност≥ накопичувального фонду в межах експерименту, закладений у законопроект≥, в≥др≥зн€Їтьс€ в≥д концепц≥њ впровадженн€ накопичувальноњ системи, зазначеноњ у чинному законодавств≥. “ому недостатньо зрозум≥лий перех≥д в≥д експерименту до повноц≥нноњ д≥€льност≥ накопичувальноњ системи у 2016 роц≥ в≥дпов≥дно до законодавства.

ƒмитро Ћ≈ќЌќ¬,
голова ради ”крањнськоњ асоц≥ац≥њ
≥нвестиц≥йного б≥знесу:

Ч ∆одних суттЇвих зм≥н в ≥снуючу в законодавств≥ модель функц≥онуванн€ накопичувального фонду (Ќ‘) цей документ, на жаль, не вн≥с. ќкр≥м того, що запропонував ще одну витратну платну послугу з обслуговуванн€ Ќ‘ Ч послугу зовн≥шнього адм≥н≥стратора (зб≥льшуЇтьс€ витратне навантаженн€ на пенс≥йн≥ накопиченн€). „инний текст закону передбачаЇ, що цю функц≥ю маЇ виконувати дирекц≥€ ѕенс≥йного фонду ”крањни в межах своњх обовТ€зк≥в. «аконопроект передбачаЇ це робити комерц≥йному адм≥н≥стратору, Ђв≥д≥браномуї на платн≥й основ≥. ќтже, до Ђпрозорих тендер≥вї на обслуговуванн€ Ќ‘ збер≥гачем (1) та дек≥лькома (3) компан≥€ми з управл≥нн€ активами ( ”ј) додавс€ ще й тендер на одного адм≥н≥стратора.

ѕрактично не зм≥нена, вже закр≥плена законодавчо модель Ќ‘, €ка м≥стить суттЇв≥ ризики неефективного та непрозорого функц≥онуванн€. «окрема, занепокоЇнн€ профес≥йноњ сп≥льноти викликаЇ потенц≥йно корупц≥йна з точки зору системи формуванн€ ради фонду та прийн€тт€ нею р≥шень ≥ њњ вплив на ≥нвестиц≥йну пол≥тику фонду та практично ручне управл≥нн€ д≥€льн≥стю допущених  ”ј, низька ≥нформац≥йна прозор≥сть ≥ вади обл≥ку та зв≥тност≥ Ќ‘.

јвтор: ¬≥ктор≥€  ќ¬јЋ№ќ¬ј
ƒжерело: ”–яƒќ¬»…  ”–'™–

¬иртуальна€ консультаци€
 ¬аше им€


¬аш Email


¬аш вопрос

 
ƒокумент:   Ќапечатать    Ќаверх   

©  инто. »нвестиции и ценные бумаги в ”краине.
”ведомлени€ и предостережени€
”краина,  иев - 04070,
ул. —агайдачного, 25-Ѕ, 3 этаж
“ел.: (044) 246-7350, 246-7434
‘акс: (044) 235-5875

© –азработано NewAgeLab, 2003.
ЌовостиЌакопительное пенсионное обеспечениеёридическим лицам„астным лицам—оциальный стандартЌѕ‘ в —ћ» онтакты¬аше отношение к Ќѕ‘ (анкета)¬иртуальна€ консультаци€Ѕанери на головн≥й