www.kinto.com
”крањнська –усский  арта сайта   

Ќѕ‘ в —ћ»

    
контактные телефоны
044 246-7350
044 246-7434  ѕодписка на новости:ѕрыжок из заколдованного круга

—тать€ —ерге€ ќксанича, президента Ђ »Ќ“ќї, о взаимном доверии в обществе, как основе успешного государства, о системе налогообложени€, как примере такого довери€, а также о том, как введение накопительной государственной пенсионной системы, может помочь фискальным органам, фондовому рынку и экономике ”краины. Ђ≈коном≥чна правдаї, 24 €нвар€ 2013 г.

—трибок ≥з зачарованого кола

 ласик л≥тератури переконав нас у тому, що рукописи не гор€ть. ј €кщо ≥ трапитьс€ така неприЇмн≥сть, то ƒи€вол поверне втрачене. ”крањна втрачаЇ можливост≥ перетворитис€ на усп≥шну та заможну державу. Ќа €ку потойб≥чну силу нам залишаЇтьс€ спод≥ватис€?

—учасний св≥т знаЇ багато приклад≥в усп≥шних ≥ неусп≥шних крањн. ™ ≥ чимало приклад≥в, коли крањни з неусп≥шних перетворюютьс€ на усп≥шн≥. “рапл€Їтьс€, що крањни деградують ≥ нав≥ть зникають з пол≥тичноњ карти св≥ту. „им же можна охарактеризувати омр≥€ну "усп≥шн≥сть"?

ќзнак чимало, але найб≥льш ≥нтегрованою Ї ступ≥нь взаЇмноњ дов≥ри в сусп≥льств≥. ƒек≥лька стор≥ч розвитку кап≥тал≥зму наочно продемонстрували ефективн≥сть чесних та дов≥рчих в≥дносин.

” будь-€кому сучасному п≥дручнику з економ≥ки можна знайти математичн≥ модел≥, котр≥ переконливо св≥дчать про б≥льш високу виг≥дн≥сть чесноњ сп≥впрац≥ з партнерами, н≥ж ошуканство, €ке може дати усп≥шний короткотривалий результат, але призведе до гарантованого занепаду б≥знесу в майбутньому.

¬исокий р≥вень взаЇмноњ дов≥ри в сусп≥льств≥ суттЇво зменшуЇ транзакц≥йн≥ витрати сусп≥льства. —усп≥льство стаЇ ефективн≥шим в контекст≥ скороченн€ ≥нфраструктури, котра маЇ забезпечувати нагл€д та контроль за чесн≥стю контрагент≥в. ј €кщо врахувати той факт, що под≥бн≥ перев≥рки ведутьс€ почасти забороненими (оперативно-розшуковими) методами, то ймов≥рним Ї й автоматичне скороченн€ т≥н≥зац≥њ ц≥Їњ д≥€льност≥.

ќдним ≥з найб≥льш €скравих приклад≥в про€ву сусп≥льноњ дов≥ри Ї системи оподаткуванн€ в усп≥шних крањнах.  ожна з усп≥шних крањн маЇ своњ ≥сторично-культурн≥ та нац≥ональн≥ особливост≥ формуванн€ податковоњ системи. јле сп≥льним дл€ них Ї наступне.

ѕерше.  ожен громад€нин повинен бути переконаним, що не в≥н один, а переважна б≥льш≥сть член≥в сусп≥льства, сплачуючи податки, пол≥пшують загальне благо.

ƒруге. ѕлатник податку маЇ бути певним, що кошти, акумульован≥ в бюджет≥, використовуютьс€ виключно в ≥нтересах сусп≥льства, а њх використанн€ перебуваЇ п≥д "мудрим" кер≥вництвом профес≥йних менеджер≥в в≥д держави та громадським контролем.

“ретЇ.  ожен громад€нин переконаний, що ухил€нн€ в≥д сплати податк≥в буде покарано, не зважаючи на персонал≥њ та ≥мун≥тети.

ќтже ключовим моментом дл€ ефективноњ податковоњ системи Ї дов≥ра громад€н одне до одного, громад€н до держави та держави до громад€н.

якщо ж у цьому контекст≥ перейти до украњнських реал≥й, то можна констатувати, що р≥вень ≥снуючоњ сусп≥льноњ дов≥ри, за принципом ма€тника, переходить у власну протилежн≥сть: повну сусп≥льну взаЇмну недов≥ру. ÷е р≥зко скорочуЇ ефективн≥сть економ≥чних в≥дносин та державного управл≥нн€.

Ќ≥€кий найдосконал≥ший податковий кодекс без встановленн€ г≥дного р≥вн€ сусп≥льноњ дов≥ри не може створити стаб≥льну податкову базу дл€ соц≥ального та економ≥чного розвитку.

–езультати 2012 року та макроеконом≥чн≥ прогнози на 2013 р≥к ще раз п≥дтверджують загально≥сторичний досв≥д: спиранн€ лише на силов≥ методи акумул€ц≥њ бюджетних доход≥в довгострокових результат≥в дати не можуть.

¬край необх≥дними Ї заходи п≥двищенн€ дов≥ри до ф≥скальноњ д≥€льност≥ держави ≥ створенн€ реальних стимул≥в дл€ дет≥н≥зац≥њ доход≥в корпорац≥й та громад€н ≥ в≥дпов≥дно сплати ними податк≥в у повному обс€з≥.

“ак, фондов≥ анал≥тики досить позитивно в≥дреагували на ≥н≥ц≥ативи податк≥вц≥в ≥з запровадженн€ державного контролю над трансфертним ц≥ноутворенн€м. јле вже зараз можна передбачити, що ефект буде дуже короткостроковим, €кщо одночасно не буде впроваджено адекватн≥ стимулююч≥ заходи, спр€мован≥ на розкритт€ реальних доход≥в найб≥льших ф≥нансово-промислових груп.

ƒосв≥д сучасних усп≥шних крањн нагл€дно демонструЇ, що розвинений фондовий ринок Ї ключовим мотиватором прозорост≥ д≥€льност≥ корпорац≥й та реального декларуванн€ њх доход≥в.

„ому в сус≥дн≥й ѕольщ≥ це усп≥шно д≥Ї, а в наш≥й крањн≥ цей механ≥зм не запрацював?

ѕерш за все, сл≥д звернутис€ до ≥стор≥њ виникненн€ та формуванн€ украњнського фондового ринку, €кий був створений у результат≥ запуску масовоњ (ваучерноњ) приватизац≥њ.

—аме в процес≥ масовоњ приватизац≥њ формувалась ≥нфраструктура фондового ринку та п≥шло наповненн€ його акц≥€ми приватизованих п≥дприЇмств. “ака особлив≥сть творенн€ наклала певн≥ "родим≥ пл€ми" на специф≥ку його д≥€льност≥:

- об≥г акц≥й на б≥ржах не залежав в≥д вол≥ та бажанн€ ем≥тент≥в: вони нав≥ть могли не знати, що њх акц≥њ знаход€тьс€ в б≥ржовому оборот≥;

- в≥дсутн≥сть на б≥ржах ≥нформац≥њ про реальний ф≥нансовий стан п≥дприЇмств та њх виробнич≥ показники;

- пост≥йне скороченн€ обс€гу акц≥й у б≥ржовому оборот≥ через њх концентрац≥ю у руках ф≥нансово-промислових груп;

- практична в≥дсутн≥сть на б≥ржах ем≥тент≥в, створених поза приватизац≥Їю.

“ак, г≥рський пот≥к з каламутною приватизац≥йною водою перетворивс€ спочатку на сто€че водоймище, €ке поступово трансформувалос€ в гниле болото. јле при цьому за вс≥ма "формальними ознаками" украњнський ‘– вигл€даЇ досить пристойно: об≥г ц≥нних папер≥в перевершуЇ внутр≥шн≥й валовий продукт, на ринку зареЇстровано б≥льше тис€ч≥ л≥цензованих торговц≥в ц≥нними паперами, компан≥й з управл≥нн€ активами та збер≥гач≥в, майже дес€ток б≥рж.

“а давайте подивимось на украњнський фондовий ринок б≥льш приск≥пливо. –еальний ≥нвестиц≥йний об≥г ÷ѕ обслуговуЇ т≥льки одна б≥ржа та дек≥лька дес€тк≥в л≥цензованих учасник≥в фондового ринку.

 ≥льк≥сть останн≥х неупинно зменшуЇтьс€ €к за рахунок в≥дсутност≥ структурних реформ в економ≥ц≥, так ≥ п≥д тиском ф≥скальних орган≥в, €к≥ п≥д прапором боротьби з≥ схемами з ухил€нн€ в≥д податк≥в трощать "без сумн≥ву й докору" та поза законом залишки здорових ринкових компан≥й.

«в≥сно, њх легше знайти та легше "розкуркулювати", €кщо ще щось залишилось п≥сл€ чотирьох рок≥в кризовоњ збитковоњ д≥€льност≥, н≥ж пустопорожн≥ компан≥њ-одноденки, €к≥ створюютьс€ виключно дл€ оптим≥зац≥њ податк≥в.

“ак, д≥йсно, нищенн€ болота напалмом вигл€даЇ досить ефектно, видовищно та нав≥ть благородно. ≤нф≥кован≥ орган≥зми зникають миттЇво, ≥ не проблема, що разом з ними знищуютьс€ й осередки здорового житт€.. “очн≥ше, податк≥вц≥ вважають, що €кщо це ≥ проблема, то не њх, а тих здорових орган≥зац≥й, що знищуютьс€.

Ќажаль, ф≥скальн≥ служби все б≥льше упод≥бнюютьс€ до перв≥сних людей-збирач≥в, €к≥ повн≥стю зТњдали ресурсну базу та перем≥щалис€ дал≥ на нов≥ територ≥њ, €ких в той час було вдосталь. јле в нин≥шн≥х "збирач≥в" податк≥в територ≥€ обмежена.

÷≥лком лог≥чно, що житт€ змусить "збирач≥в" вдатис€ колись до наступноњ стад≥њ розвитку, до "тваринництва".

 оли платник≥в податк≥в любл€ть, поважають, обер≥гають та регул€рно в≥д них отримують шерсть та молоко. ќсь тут ми знову повернемос€ до фондового ринку, €кий апр≥ор≥ може стимулювати зб≥р "шерст≥ та молока", але цю функц≥ю поки не виконуЇ.

як, на перший погл€д, не дивно, на допомогу ф≥скалам, а в≥дпов≥дно ≥ фондовому ринку маЇ прийти реформа пенс≥йноњ системи, а саме запровадженн€ накопичувальноњ державноњ пенс≥йноњ системи.

ƒл€ б≥льшост≥ громад€н пенс≥йна реформа асоц≥юЇтьс€ з п≥двищенн€м пенс≥йного в≥ку та параметрами пенс≥йних виплат з сол≥дарноњ системи. јле це лише верх≥вка айсберга.

 лючова суть реформи пол€гаЇ в переход≥ до накопичувальноњ пенс≥йноњ системи. —аме завд€ки вчасному њњ запровадженню ѕольща Ї одн≥Їю з найб≥льш стаб≥льних економ≥к ™— у кризовий пер≥од та демонструЇ творенн€ тренду усп≥шноњ крањни.

Ќатом≥сть ”крањна вже 5 рок≥в посп≥ль в≥дтерм≥новуЇ запуск повноц≥нноњ пенс≥йноњ реформи. як результат Ц в≥дсутн≥сть внутр≥шн≥х довгострокових ≥нвестиц≥йних та кредитних ресурс≥в в≥дновленн€ та розвитку ≥нфраструктури крањни, деградац≥€ фондового ринку, демотивац≥€ €к ф≥зичних, так ≥ корпоративних платник≥в податк≥в розкривати своњ реальн≥ доходи та вносити в≥дпов≥дн≥ платеж≥ до державного бюджету.

я зовс≥м не збираюсь вс≥х переконувати, що усп≥шн≥сть ѕольщ≥ та деградац≥€ ”крањни повТ€зан≥ т≥льки з усп≥шним проведенн€м та в≥дсутн≥стю пенс≥йноњ реформи. јле впровадженн€ накопичувальноњ пенс≥йноњ системи стало дл€ ѕольщ≥ саме тою ланкою, вхопившись за €ку крањна змогли вит€гнути ц≥лий ланцюг економ≥чних та соц≥альних проблем.

Ќакопичувальн≥ пенс≥йн≥ кошти дали можлив≥сть створити стаб≥льних ≥нституц≥ональних ≥нвестор≥в дл€ польського фондового ринку. ¬≥дпов≥дно ¬аршавська фондова б≥ржа стала найб≥льш привабливим майданчиком дл€ ≥нвестор≥в та ем≥тент≥в у ÷ентральн≥й та —х≥дн≥й ™вроп≥.

” ем≥тент≥в зТ€вилась економ≥чна потреба бути б≥льш прозорими та б≥льш передбачуваними дл€ ≥нвестор≥в ≥ в≥дпов≥дно б≥льш кап≥тал≥зованими, з б≥льшими прибутками та б≥льшими податками до бюджету.

 «апрацювало чар≥вне коло: ≥нвестиц≥њ Ц кап≥тал≥зац≥€ Ц податки Ц витрати на ≥нфраструктуру Ц б≥льш≥ ≥нвестиц≥њЕ

«апуск накопичувальноњ пенс≥йноњ системи дозволить в досить короткий пер≥од часу (2-3 роки) створити прорив в д≥€льност≥ фондового ринку та корпоративного сектора економ≥ки.

 ардинально зм≥нитьс€ корпоративна культура ем≥тент≥в та њх транспарентн≥сть. Ќа пор€док зб≥льшитьс€ кап≥тал≥зац≥€ фондового ринку та в рази обс€г ¬¬ѕ, за рахунок дет≥н≥зац≥њ економ≥ки. Ќарешт≥ ми перестанемо бути найб≥дн≥шою крањною ™вропи в≥дпов≥дно до м≥жнародноњ статистики.

Ќа середню мету (5-8 рок≥в) внутр≥шн≥ пенс≥йн≥ накопиченн€ дозвол€ть зламати вкрай небезпечну тенденц≥ю деградац≥њ економ≥чноњ та соц≥альноњ ≥нфраструктури.

"ѕенс≥йн≥" ≥нвестиц≥њ виступатимуть катал≥затором особливо нагл€дних зм≥н в комунальному сектор≥, €к≥ ми в≥дчуЇмо у зростанн≥ €кост≥ житт€ в першу чергу у великих мегапол≥сах.

≤, нарешт≥, впровадженн€ повномасштабноњ пенс≥йноњ реформи створюЇ довгостроковий тренд в≥дтворенн€ взаЇмноњ дов≥ри в сусп≥льств≥, тренд творенн€ усп≥шноњ крањни, €кого нам так не вистачаЇ останн≥ роки.

Ѕез сумн≥ву, в крањн≥, де б≥знес дешевше в≥д≥брати, н≥ж купити, де н≥хто не може себе в≥дчувати захищеним в≥д свав≥лл€ чиновницького апарату та правоохоронних орган≥в, не просто говорити про соц≥ально-економ≥чн≥ проекти з горизонтом у дек≥лька дес€тир≥ч. јле треба починати виводити крањну з≥ ступору, ≥ саме масштабн≥ проекти, що охопл€ть ≥нтереси вс≥х наших сп≥вгромад€н, здатн≥ нарешт≥ зрушити з м≥сц€ системн≥ реформи.

ƒл€ запуску накопичувальноњ пенс≥йноњ системи не потр≥бн≥ значн≥ кошти. ѕотр≥бне комплексне розум≥нн€ масштабу задач, €к≥ вона дозволить вир≥шити на коротку, середню та довшу мету. ≤ звичайно, пол≥тична вол€ до њхньоњ реал≥зац≥њ.

ƒжерело: ≈коном≥чна правда

¬иртуальна€ консультаци€
 ¬аше им€


¬аш Email


¬аш вопрос

 
ƒокумент:   Ќапечатать    Ќаверх   

©  инто. »нвестиции и ценные бумаги в ”краине.
”ведомлени€ и предостережени€
”краина,  иев - 04070,
ул. —агайдачного, 25-Ѕ, 3 этаж
“ел.: (044) 246-7350, 246-7434
‘акс: (044) 235-5875

© –азработано NewAgeLab, 2003.
ЌовостиЌакопительное пенсионное обеспечениеёридическим лицам„астным лицам—оциальный стандартЌѕ‘ в —ћ» онтакты¬аше отношение к Ќѕ‘ (анкета)¬иртуальна€ консультаци€Ѕанери на головн≥й